O projektu
Projekt Zelena učionica budućnosti, „ZUB“, ima za glavni cilj svrhovito služenje IKT-om spojiti s novim strategijama za uspješnije učenje i poučavanje, izvodeći nastavu i održivo orijentirane poduzetničke aktivnosti u fleksibilnijem okruženju vanjskih učionica/laboratorija. Radi toga, škola ima potrebu prostore oko matične i područnih škola preoblikovati prema permakulturnom principu u vanjske praktikume za praktičnu primjenu znanja o održivom razvoju. Naglasak stavlja na daljnji razvoj školskog kurikuluma, koji je prilagođeniji učeničkim potrebama, integrirajući prirodoslovno-matematičko-tehničko područje, povezujući se međupredmetno s dizajnom te potičući učitelje humanističke skupine na poučavanje u otvorenom i e-Laboratoriju.
Aktivnosti osposobljavanja koncipirana su grupiranjem oko područja detektiranih u europskom razvojnom planu, podržavajući pojedini razvoj ključnih kompetencija te integracijom istih u daljnji razvoj kvalitete rada škole.
1. skupina aktivnosti povezuje uglavnom potrebe učitelja prirodoslovnog područja i voditelja poduzetničkih aktivnosti oko (re)dizajniranje vanjskih prostora u otvorene učionice/laboratorije. Učitelji će steći temeljna znanja i vještine iz permakulturnog dizajna, osmisliti aktivnosti i strategije za istraživačku i kombiniranu nastavu u otvorenom praktikumu, bolje će znati strane jezike te će ojačati europsku dimenziju škole, podižući atraktivnost škole na regionalnoj i europskoj razini.
2. skupina aktivnosti povezuje potrebe učitelja za razvojem digitalnih kompetencija učitelja i učenika, naglašavajući svrhovito korištenje napredne tehnologije, prvenstveno tableta u STEM i humanističkom području. Učitelji će širom upotrebom web 2.0 alata i poučavajući pomoću napredne tehnologije imati za cilj povezivati sadržaje svoje struke s rješavanjem realnih problema, pripremajući digitalne materijale i atraktivnije nastavne scenarije, koristeći ih kroz model obrnute i mješovite učionice u redovitoj, nastavi za učenike s posebnim potrebama te vođenje izvannastavnih aktivnosti.
3. skupina aktivnosti povezuje učitelje koji imaju potrebu upoznati i primijeniti nove strategije i metode u poučavanju, učenju i vođenju različitih timova i skupina. Suradničko učenje primjenjivat će u kvalitetnijem vođenjem razreda, skupinama za razvoj poduzetništva te timskom radu učenika i učitelja.
Interkulturna komunikacija kao područje razvoja socijalnih vještina učenika bit će alat prevencije za ranijeg napuštanja škole učenika romske narodnosti. Znanja o integrativnim tehnikama za učenike s posebnim potrebama primijenit će u organizaciji nove aktivnosti PUPoljci te olakšanom pristupu prilagođenim obrazovnim resursima.
4. skupina aktivnosti kojom jačamo europsku dimenziju škole povezuje potrebu svih sudionica, a naročito ravnateljicu škole i učitelja engleskog jezika, člana uprave. Potrebu upravljanja kvalitetom vođenja i upravljanja ravnateljica će zadovoljiti promatranjem prakse i strukturiranom tečaju, a upravljanje razrednim i timsko vođenje učitelj engl. jezika. Oboje će promovirati europski prostor cjeloživotnoga učenja.
Stoga, nadovezujući se na već započeti proces uvođenja inovacija u vidu poduzetništva i razvoju školskog kurikuluma, projekt „Zelena učionica budućnosti“ ima sljedeće specifične ciljeve:
- razviti integrirani, međupredmetno povezani školski kurikulum, prema uč. potrebama
-dizajnirati i preoblikovati vanjske prostore prema permakulturnom dizajnu u otvorene praktikume
- razviti digitalne vještine, naročito kroz svrhovito i pametno služenje naprednom tehnologijom u poučavanju i učenju
- proširiti ponudu održivih poduzetničkih aktivnosti te ih praktično izvoditi u vanjskom praktikumu, potičući projektnu, istraživačku i kombiniranu nastavu
- snažnije uključivati učenike s posebnim potrebama i marginalizirane učenike romske nacionalnosti, u školske aktivnosti kroz prilagođeniji pristup i strategije učenja